Jak nie dać się oszukać podczas przeprowadzki

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku usług przeprowadzkowych jest dużo większa niż jeszcze kilka lat temu. Niestety nie oznacza to, że profesjonalną firmę przeprowadzkową znaleźć jest łatwo, mimo iż rozpoczynając poszukiwania możemy wybierać z pośród kilkudziesięciu przedsiębiorstw tak naprawdę znalezienie firmy uczciwej czasem graniczny z cudem. Dlatego postanowiłem napisać poniższy artykuł w którym opiszę listę praktyk stosowanych przez nieuczciwe firmy przeprowadzkowe.

Podnoszenie ceny przeprowadzki w trakcie jej realizacji

Większość nieuczciwych firm przeprowadzkowych stosuje praktykę podnoszenia ceny przeprowadzki w trakcie jej realizacji. Zazwyczaj strategia tego typu przedsiębiorstw polega na kuszeniu potencjalnych klientów niewiarygodnie tanimi cenami przeprowadzek, slogan tego typu firm zazwyczaj brzmi „najtańsze przeprowadzki już od 39 złotych za godzinę”.

Jak nie dać się oszukać podczas przeprowadzki

Wiele osób daje się na to nabrać myśląc, że jeśli mają do zrealizowania małą przeprowadzkę która potrwa nie dużej niż dwie godziny, zapłacą za nią 78 złotych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, ponieważ realizacja przeprowadzki za 78 złotych się po prostu firmie przeprowadzkowej nie opłaca (samo wynagrodzenie pracowników firmy przeprowadzkowej wynosiło by 60 zł, a pozostałe 18 zł najprawdopodobniej nie wystarczyłoby nawet na paliwo). Dlatego nieuczciwe firmy przeprowadzkowe praktykują pozyskanie klienta kusząco niską ceną przeprowadzki, a następnie dodawanie dodatkowych opłat, za znoszenia i wnoszenie mebli, ponadgabarytowy sprzęt, wysoką kondygnację oraz transport. W efekcie przeprowadzka kosztuje osobę zmieniającą miejsce zamieszkania nawet kilkaset złotych więcej. Co prawda wielu klientów nieuczciwych firm przeprowadzkowych stara się złożyć reklamację z powodu wprowadzenia ich w błąd podczas przyjmowania zamówienia, jest ona jednak zazwyczaj odrzucana z powodu znajdowania się w ofercie firmy sformowania „od” które powoduje, że oferta przedsiębiorstwa nie jest wiążąca.

Powiększanie ceny przeprowadzki o podatek VAT

Podatek VAT jest podatkiem od towarów i usług, więc jeśli zamawiamy przeprowadzkę w firmie relokacyjnej warto dowiedzieć się czy oferta przedsiębiorstwa jest ceną brutto czy netto. Oczywiście uczciwe przedsiębiorstwa przeprowadzkowe przedstawiają swoje oferty zazwyczaj w cenach brutto, niestety nieuczciwe przedsiębiorstwa tego nie robią dodając na stronach internetowych informację pisaną drobnym druczkiem, że wszystkie ceny są kwotami netto, i podlegają opodatkowaniu.

Brak rzetelnej wyceny

Bardzo często przedstawiciele handlowi nieuczciwych firm przeprowadzkowych uciekają się do praktyki różnicowania ceny przeprowadzek podczas wycen. Praktyka ta polega na sztucznym zawyżaniu cen przeprowadzki. Jeśli więc przedstawiciel nieuczciwej firmy przeprowadzkowej przyjeżdżając na wycenę zauważy, że jego klient chodzi ubrany w markowe ciuchy i jeździ nowym samochodem bardzo często przedstawi mu wyższą cenę za wykonanie przeprowadzki, sądząc, że jeśli ma on pieniądze to będzie w stanie zapłacić więcej. Jest to jawna dyskryminacja cenowa.

Brak rzetelnej wyceny

Jak nie dać się oszukać podczas przeprowadzki?

Jak widać metod naciągania klientów jest co najmniej kilka, a nieuczciwe firmy przeprowadzkowe ciągle tworzą kolejne. Jest jednak jedna praktyczna metoda aby się przed nimi uchronić. Należy z firmą przeprowadzkową spisać umowę, która będzie zawierała następujące informacje:

  • spis przedmiotów stanowiących obiekt przeprowadzki,
  • podanie kwoty netto i brutto za wykonaną usługę,
  • uwzględnienie informacji dotyczących zakresu obowiązków pracowników ekipy przeprowadzkowej, (np. czy zajmują się wyłącznie transportem, wniesienie i zniesieniem towaru, czy w skład ich obowiązków wchodzi również pakowanie oraz zabezpieczenie mebli),
  • termin wykonania przeprowadzki,
  • informacja na temat ponoszenia przez firmę przeprowadzkową odpowiedzialności za ewentualne straty powstałe w wyniku przeprowadzki,
  • szczegółowa kalkulacja cenowa, która będzie przedstawiała koszty związane z zapakowaniem, transportem oraz rozpakowaniem towaru.

Zlecając przeprowadzkę firmie relokacyjnej musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż nie warto wybierać najtańsze przedsiębiorstwa. Czasem lepiej zdecydować się na nieco droższą firmę, która za spisze z nami umowę i zapewni spokój i bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzki.