Co należy wiedzieć o firmach transportujących pianina

Jeśli jesteś w trakcie przeprowadzki i zastanawiasz się nad tym jak bezpiecznie przetransportować własne pianino to powinieneś mieć świadomość tego, że najlepszym rozwiązaniem jest jednak wynajęcie profesjonalnej firmy, która po prostu się tym zajmie. Na własną rękę możesz próbować transportować pianino lekkie, które do tego nie ma zbyt wysokiej wartości, a więc w przypadku niepowodzenia nie będzie wielkiej straty. Jeśli jest to jednak pianino bardzo wartościowe, może nawet zabytkowe, a do tego dużo waży to lepiej zamów transport pianin w profesjonalnej firmie. Teraz na pewno zadajesz to najważniejsze pytanie, czyli jak rozpoznać tą firmę? Postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Pozwolenie na transport, czyli absolutna podstawa

Teoretycznie na rynku nie brakuje firm transportujących pianina, ale wiele z nich działa nie tylko mało profesjonalnie, ale do tego często zupełnie niezgodnie z prawem. Pierwsza rzecz o jaką pytamy w takiej firmie to pozwolenie na transport. Jeśli go nie zobaczymy lub pracownik z którym rozmawiamy będzie wymyślał dziwne historyjki dlaczego takiego dokumentu nie posiada, to lepiej od razu darować sobie współpracę z taką firmą. Nielegalna działalność może oznaczać brak profesjonalnego przygotowania, a więc szkoda na to naszego czasu, pieniędzy i nerwów.

Firma transportująca pianino

Bardzo istotne ubezpieczenie pracowników transportujących pianino

Kolejna sprawa to ubezpieczenie. Nie chodzi tylko o ubezpieczenie OC przewożonego towaru, czyli w tym wypadku pianina. Firma powinna posiadać takie, ale dla pianina i tak zawsze warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie już na własną rękę. Bardzo niewiele osób pyta jednak o ubezpieczenie samych pracowników takiej firmy. Teoretycznie to nie nasz problem, ale niestety zgodnie z prawem będzie to nasz problem jeśli w czasie na przykład przenoszenia takiego pianina jednemu z pracowników coś się stanie. Praca jest na nasze zlecenie, odbywa się w naszym domu czy mieszkaniu i jeśli pracownik nie ma ubezpieczenia z firmy to niestety, ale my za niego odpowiadamy i to na nas spadnie wina za ewentualny uszczerbek na zdrowiu tego człowieka. Wniosek jest więc jeden. Jeśli firma nie ubezpiecza swoich pracowników to od razu dziękujemy za współpracę.

Zapytaj firmę transportującą pianina o narzędzia

Firma transportująca nasze pianino powinna być także profesjonalnie zaopatrzona. To głównie dlatego warto korzystać z takich usług, gdyż specjalistyczne pasy, platformy, maty transportowe i tym podobne rzeczy kosztują majątek, ale zapewniają większe bezpieczeństwo transportu pianina. O to także powinniśmy zapytać w czasie wizyty w jednej z firm transportowych.

Dlaczego pianino inaczej gra po transporcie?

Na koniec dość ważna ciekawostka. Wiele osób zarzuca firmom transportującym pianina, że po przywiezieniu pianina w nowe miejsce brzmi ono inaczej niż wcześniej. Czy to naprawdę jest efektem źle przeprowadzonego transportu? W większości przypadków zdecydowanie nie. Pamiętaj, że pianino wykonane jest z elementów drewnianych i metalowych. Dźwięk w pianinie może się nieznacznie różnić w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury i wilgotności. Jeśli te warunki się zmieniły to mamy przyczynę innego brzmienia instrumentu. Dodajmy do tego jeszcze warunki akustyczne w pomieszczeniu. Może być ono teraz większe lub mniejsze, mieć inne meble, inaczej rozstawione, a ściany mogą znajdować się w innym położeniu. To także wpływa na zmianę barwy dźwięku jaka dociera do naszego ucha. Instrument zawsze można dostroić do nowych warunków.