Błędy najczęściej popełniane podczas realizacji przeprowadzki

Przeprowadzki są bardzo skomplikowanym i złożonym procesem, dzieje się tak ponieważ osoba zmieniająca miejsce zamieszkania musi zazwyczaj podjąć wiele nietypowych decyzji w krótkim okresie czasu. W takiej sytuacji łatwo popełnić błąd, który podczas realizacji przeprowadzki może przybrać katastrofalne konsekwencje.

Dlatego też zdecydowałem się na napisanie poniższego artykułu, który jest poświęcony najczęściej popełnianym błędom podczas realizacji przeprowadzki. Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże osobom zmieniającym miejsce zamieszkania, i uchroni ich od przeprowadzkowej katastrofy.

Brak harmonogramu przeprowadzki

Harmonogram przeprowadzki to najzwyklejszy plan przeprowadzki zawierający mnóstwo przydatnych informacji: co, kiedy, gdzie i w jaki sposób przewozimy. Niestety jednak nie wszyscy decydują się na spisanie harmonogramu przeprowadzki, twierdząc, że lepiej zrealizować przeprowadzkę „na luzie”. Takie podejście nie jest jednak odpowiednie, ponieważ bez harmonogramu łatwo nam w dniu przeprowadzki zapomnieć o wielu istotnych kwestiach związanych ze zmiana miejsca zamieszkania (np. o załatwieniu formalności notarialnych), których niedopilnowanie prowadzi do katastrofalnych konsekwencji.

Błędy najczęściej popełniane podczas realizacji przeprowadzki

Za mało czasu na pakowanie

Mało osób zmieniających miejsce zamieszkania zdaje sobie sprawę z faktu jak bardzo czasochłonny jest proces pakowania swojego mienia do kartonów. Dzieje się tak ponieważ pakowanie to nie tylko wyjęcie wszystkich swoich rzeczy i włożenie ich do pudełek. To również czynność związana z selekcją przedmiotów (czyli podzielenie ich na te które wykorzystujemy oraz na te które potrzebne nam już raczej nie będą). Ponadto niektóre przedmioty wymagają od nas szczególnego zabezpieczenia (np. drogocenna zastawa porcelanowa) wszystko to sprawia, że pakowanie może potrwać nawet kilka razy dużej niż sama przeprowadzka. Warto więc rozpocząć ten proces wcześniej (nawet do dwóch tygodni przed przeprowadzką), rozpoczynając od przedmiotów które wykorzystujemy bardzo rzadko, lub bez których możemy się obejść a następnie przechodząc do tych najczęściej wykorzystywanych. W efekcie w dniu przeprowadzki powinniśmy mieć do spakowania tylko i wyłącznie jeden karton do którego zapakujemy najpotrzebniejsze przedmioty oraz dokumenty.

Wybór niewłaściwej firmy przeprowadzkowej

Bez wątpienia jednym z kluczowych czynników determinujących sukces naszej przeprowadzki jest wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej. Warto mieć to na uwadze podczas zlecania usługi przeprowadzkowej i nie wybierać pierwszego lepszego przedsiębiorstwa. Lepiej porównać oferty kilku firm i wybrać tą która może i nie jest najtańsza lecz w największym stopniu zaspokaja nasze indywidualne potrzeby (np. oferuje pełne ubezpieczenie oraz rzetelną wycenę przeprowadzki).

przeprowadzki

Nieodpowiednie kartony do przeprowadzki

Wiele zmieniającym miejsce zamieszkania osób nie zdaje sobie sprawy z faktu jak ważny podczas realizacji przeprowadzki jest dobór odpowiednich materiałów do pakowania. Osoby te często praktykują metodę pakowania się w „byle co”. Polegającą na użyciu przypadkowo zdobytych kartonów oraz worków foliowych. Metoda ta z pewnością nie jest najlepszym rozwiązanie ponieważ znacząco utrudnia pracę ekipie przeprowadzkowej (za cienkie worki foliowe oraz zużyte kartony bardzo często się rozrywają a ich zawartość wysypuje na klatce schodowej, dworze lub w mieszkaniu).

Podsumowując

Jak widać brak harmonogramu przeprowadzki, za mało czasu na pakownie, wybór niewłaściwej firm przeprowadzkowej lub nieodpowiednie kartony mogą znacznie utrudnić dzień naszej przeprowadzki. Jeśli jednak uda nam się uniknąć tych błędów możemy być pewni, że proces naszej przeprowadzki pójdzie szybko i sprawnie, a co najważniejsze nie dostarczmy niechcianych atrakcji.