TRANSPORT MEBLI W TRAKCIE PRZEPROWADZKI

Transport mebli w trakcie przeprowadzki to bez wątpienia czynność która może przysporzyć nam wielu problemów. Dzieje się tak ponieważ nasze meble często składają się z ciężkich nieporęcznych przedmiotów. Aby je sprawnie przetransportować należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na proces znoszenia/ wnoszenia lecz również na zabezpieczanie mebli oraz jeśli to konieczne ich rozkręcenie i skręcenie. W dalszej części artykułu postaram się przedstawić kilka cennych porad w jaki sposób przygotować swoje meble do przeprowadzki oraz na co zwrócić uwagę podczas ich transportu.

ROZKRĘCENIE MEBLI PRZED PRZEPROWADZKĄ

Przed przeprowadzką musimy odpowiedzieć sobie na wiele różnych pytań, jedno z nich brzmi czy będziemy transportować meble w całości, czy zdecydujemy się na ich rozkręcenie? Warto byśmy w tym momencie zdali sobie sprawę z faktu, iż skręcenie i rozkręcenie mebla zajmuje nie tylko dużo czasu, lecz również powoduje, że jego konstrukcja staje się mniej stabilna. Dlatego nie warto rozkręcać wszystkich mebli, lecz tylko te które mogą przysporzyć nam problemów podczas przeprowadzki.

Meble wymagające rozkręcenia to zazwyczaj szafy (o ile ich wysokość przekracza dwa metry lub są to szafy trzydrzwiowe). Oczywiście wszystko zależy również od tego z którego na które piętro się przeprowadzamy. Jeśli np. przewozimy swoje meble z parteru na parter wówczas możemy zaryzykować i przenieść nieporęczną szafę w całości, jeśli jednak realizujemy przeprowadzkę z wysokiego pięta w blokach (np. 4 piętro bez windy) gdzie jak wiadomo klatka schodowa jest wąska, musimy poważnie rozważyć konieczność rozkręcenia szafy i transportowania jej w elementach. Głownie z powodu, iż transportowana szafa może nam się po prostu nie zmieścić na wąskiej klatce schodowej i w efekcie przysporzyć ogromnego problemu podczas przeprowadzki.

Zabierając się za rozkręcenie nieporęcznej szafy musimy wiedzieć, że najlepiej wykonywać tę czynność gdy szafa znajduje się w pozycji poziomej. Rozkręcanie szafy to proces sukcesyjny który najlepiej rozpocząć od zdemontowania półek oraz drzwiczek a następnie odkręcenia góry i dołu od szafy. Musimy również wiedzieć, że ciężko nam będzie rozkręcić szafę samodzielnie dlatego warto zapewnić sobie pomoc przynajmniej jednej osoby, której zadanie będzie opierało się głównie na przytrzymywaniu rozkręcanych elementów. Ważne jest również podpisanie wszystkich rozkręcanych elementów, co prawda rozkręcając szafę wydaja nam się często, że jej ponowne skręcenie będzie banalne, lecz rzeczywistość wygląda kompletnie inaczej w szczególności gdy podczas przeprowadzki rozkręcamy kilka szaf.

ZABEZPIECZENIE MEBLI PRZED PRZEPROWADZKĄ

Niedoświadczonym osobom może się wydawać, że staranne zabezpieczenie mebli przed przeprowadzka to czynność za którą nie warto się zabierać, ponieważ pochłania ona tylko czas i pieniądze. Nie jest to jednak dobre podejście, ponieważ źle zabezpieczone meble w bardzo prosty sposób można nieodwracalnie uszkodzić podczas przeprowadzki. Warto więc starannie przyłożyć się do procesu zabezpieczenia mebli.

Zabezpieczając meble musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie z jakich materiałów do zabezpieczeń będziemy korzystać. Bez wątpienia materiałami idealnymi do zabezpieczeń mebli są maty przeprowadzkowe oraz folia ochronna stretch. O ile folię stretch możemy bez trudu zakupić w lokalnym supermarkecie o tyle zdobycie mat przeprowadzkowych bardzo często graniczy z cudem. Dzieje się tak ponieważ maty tego typu wykorzystywane są jednie przez najlepsze firmy przeprowadzkowe, które sprowadzają je z zagranicy na indywidualne zamówienie. Jeśli więc nawet znajdziemy źródło w którym możemy zakupić maty tego typu, może się okazać że są one straszliwie drogie a zakup ich staje się po prostu nie opłacalny. Warto więc rozważyć możliwość zamiany mat przeprowadzkowych na folię bąbelkową oraz tekturę, materiały tego typu mają co prawda gorsze właściwości mechaniczne, lecz w zupełności mogą nam wystarczyć do prawidłowego zabezpieczenia mebli.

 

 

Jeśli już wiemy z jakich materiałów będziemy korzystać pora przejść do kolejnego etapu, którym jest owinięcie transportowanych mebli. Proces ten należy rozpocząć od odsunięcia transportowanego mebla od ściany. Następnie powinno się wyjąć z mebla nie tylko całą jego zawartość (pozostawienie zawartości mebla na pewno wydaje się kuszącą propozycją lecz niestety nie warto się na nią decydować, ponieważ mebel sam w sobie dużo waży), lecz również pułki. Opróżniony mebel powinno się obłożyć matami przeprowadzkowymi lub folią bąbelkową , a następnie starannie owinąć folią stretch. Jeśli do mebla posiadamy kluczyk możemy dokleić go do tylnej ścianki.

TRANSPORT MEBLI CZYLI JAK JE ZNIEŚĆ I WNIEŚĆ?

Znoszenie i wnoszenie mebli po klatce schodowej bez wątpienia zależy od tego jakie meble transportujemy. Jeśli znosimy duży mebel, osoba idąca jako pierwsza powinna iść tyłem i trzymać go od spodu, zaś osoba idąca jako duga powinna wyciskać mebel na osobę idącą z przodu (proces wnoszenia wygląda analogicznie). Jeśli znosimy mały mebel, zarówno osoba idąca z przodu jak i idąca z tyłu, mogą złapać go od spodu. Ponadto osoba idąca z przodu może nie odwracać się na klatce schodowej, przez co proces znoszenia bez wątpienia pójdzie sprawniej.