TRANSPORT LODÓWKI PODCZAS PRZEPROWADZKI

Bez wątpienia lodówki stanowią część sprzętu gospodarstwa domowego, który jest niezwykle uciążliwy podczas przeprowadzki. Wynika to nie tylko z faktu ponadgabarytowych rozmiarów lecz również z konieczności przykładania szczególnej uwagi podczas transportu (osoby niosące nie mogą przechylić lodówki bardziej niż pod kąt 75 stopni, ponieważ może skutkować to przelaniem się płynu w agregacie i trwałym uszkodzeniem urządzenia).

Każdy proces transportu lodówki składa się z trzech etapów, są to: zabezpieczenie lodówki, znoszenie/wnoszenie oraz transport. W dalszej części artykułu postaram się przedstawić model dobrych praktyk w zakresie transportu lodówki czyli opisać krok po kroku w jaki sposób należy transportować lodówkę, by do nowej lokalizacji dojechała w nienaruszonym stanie.

ZABEZPIECZENIE LODÓWKI PRZED TRANSPORTEM

Proces zabezpieczenia lodówki przed transportem składa się z czterech czynności, jest to:

    • opróżnienie lodówki– czyli wyjęcie z niej żywności. Część osób z pewnością wolałaby uniknąć tej czynności, ponieważ wymaga ona nie tylko dużo pracy lecz również konieczności zaangażowania specjalnych pojemników (których zdobycie to kolejny problem). Szczególnie kuszącą opcją jest również pozostawienie zawartości zamrażarki – z pozoru to dobry pomysł ponieważ zamrożona żywność nie ulega przemieszczaniu w trakcie transportu, lecz w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej – zawartość zamrażarki to dodatkowe kilogramy dla osób niosących lodówkę, pamiętajmy że przeciętna lodówka waży od 70 do 90 kilogramów, jeśli więc zostawimy w niej zawartość zamrażarki jej waga może przekraczać 100 kilogramów,

  • zabezpieczenie ruchomych elementów – ruchome elementy to zazwyczaj pułki oraz szafki lodówki. Elementy te przeważnie są wykonane ze szkła lub plastiku, więc mogą w łatwy sposób ulec uszkodzeniu. Aby tak się nie stało należy z lodówki wyjąć wszystkie ruchome elementy a następnie zabezpieczyć je folią bąbelkową i spakować do kartonu,
  • zaklejenie drzwiczek oraz kabla – najlepiej do tego celu użyć przezroczystej taśmy klejącej (inne mogą pozostawiać trudno zmywalne ślady),
  • zawinięcie lodówki w folię bąbelkową oraz w folię stretch – czynność ta ma zarówno swoich zwolenników (mówiących że folia stretch oraz folia bąbelkowa ochronią naszą lodówkę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi) jak i przeciwników (twierdzących, że folia stretch z uwagi na to, że jest śliska może nam tylko utrudnić transport). Prawda jak zawsze leży po środku, folia nieco utrudnia transport lecz z pewnością chroni przed uszkodzeniami. Czy warto więc się decydować na ten typ zabezpieczenia lodówki? Oczywiście, że tak, tylko podczas zabezpieczania lodówki musimy zwrócić szczególną uwagę na to by zostawić na niej miejsce nie owinięte folią (służące do załapania), dzięki temu będziemy mogli połączyć wygodę transportową z bezpieczeństwem.

ZNOSZENIE/WNOSZENIE LODÓWKI PODCZAS PRZEPROWADZKI

Do sprawnego transportu lodówki potrzebne są dwie współpracujące ze sobą osoby. Pierwsza z nich powinna schodzić po klatce schodowej tyłem, trzymając lodówkę za spód (tzw., trawers) oraz opierając ją częściowo na nogach. Druga osoba powinna schodzić przodem i trzymać lodówkę „na ścisk”, kontrolując nachylenie lodówki (nie dopuszcza się możliwości trzymania lodówki za skraplacz lub inne wystające elementy, ponieważ są one zazwyczaj bardzo słabo umocowane).

Osoba idąca przodem niesie dużo większy ciężar (około 70% wagi całego urządzanie), zaś osoba idąca z tyłu jedynie przytrzymuje urządzanie (niesie zaledwie 30%). Dlatego jeśli lodówka transportowana jest z wysokiej kondygnacji (np. z czwartego piętra w starym budownictwie) zaleca się by osoby ją transportujące zamieniły się miejscami w połowie dystansu (np. na wysokości 2 piętra).

Z pozoru może nam się wydawać, że transport lodówki podczas przeprowadzki jest czymś banalnie prostym, (wystarczy pamiętać jedynie o dwóch zasadach, mianowicie, że lodówkę należy transportować, drzwiczkami do przodu a skraplaczem do tyłu oraz, że kąt maksymalnego nachylenia lodówki wynosi 75 stopni). Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana, często pojawiają się problemy których nie sposób przewidzieć (np. wąska klatka schodowa), dlatego znoszenie i wnoszenie lodówki podczas przeprowadzki warto zostawić w rękach fachowców.

TRANSPORT LODÓWKI

Istnieją dwa sposoby transportowania lodówki, mianowicie transportowanie lodówki w pionie oraz transportowanie lodówki w poziomie. Bez wątpienia transport w pionie jest dużo lepszą metodą transportową, niestety nie każda osoba może sobie na niego pozwolić (samochód przeprowadzkowy musi posiadać zabudowę kontenerową o wysokości przekraczającej dwa metry). Dlatego część osób decyduje się na transport lodówki w poziomie. Podczas transportu tego typu należy zwrócić szczególną uwagę by położyć lodówkę stroną tłoczną sprężarki do góry (nie ma reguły czy to będzie prawa czy lewa strona), oraz na to by po ustawieniu lodówki w nowym mieszkaniu odczekać 24 godziny (jest to czas niezbędny do ustabilizowania się płynu w sprężarce).