TANIE PRZEPROWADZKI – CZYLI JAK ZAOSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE

Jeśli w najbliższym czasie planujesz realizację zmiany miejsca zamieszkania i chciałbyś zaoszczędzić pieniądze podczas przeprowadzki, z pewnością powinieneś zapoznać się z treścią mojego artykułu. Opisuję w nim kilka możliwości zmniejszenia ceny przeprowadzki.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że najprostszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas przeprowadzki jest zlecenie jej najtańszej firmie przeprowadzkowej. Niestety bardzo często najprostsze rozwiązania są najgorsze, tak również jest w tym przypadku. Tanie firmy zazwyczaj są zmuszone konkurować ceną, ponieważ nie są w stanie konkurować w innych aspektach, takich jak np. jakość świadczonych usług. Ponadto firmy tego typu bardzo często stosują nieuczciwe praktyki polegające np. na podnoszeniu ceny za wykonywaną usługę przeprowadzkową w trakcie jej realizacji. Warto więc rozważyć inne bardziej racjonalne metody zaoszczędzenia pieniędzy.

 

SPOSOBY ZREALIZOWANIA TANIEJ PRZEPROWADZKI

Bez wątpienia każda osoba chcąca tanio zrealizować przeprowadzkę powinna poważnie rozważyć możliwości wykonania części związanych z przeprowadzką prac we własnym zakresie. Chodzi tu przede wszystkim o czynności związane z przygotowaniem procesu przeprowadzkowego. Prace te zazwyczaj nie wymagają ani ponad przeciętnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Do grup czynności które z powodzeniem możemy wykonać we własnym zakresie zaliczamy:

  • samodzielne spakowanie kartonów – jeśli zdecydujemy się pakować we własnym zakresie musimy nie tylko zarezerwować sobie dużo czasu na odpowiednie zabezpieczenie pakowanych przedmiotów lecz również odpowiedzieć sobie na pytanie skąd weźmiemy pudełka kartonowe. Jeśli zależy nam na maksymalnych oszczędnościach z pewnością powinniśmy skorzystać z używanych pudełek (można je znaleźć na skupach makulatury lub w lokalnych sklepach),
  • zapewnienie najdogodniejszego podjazdu dla samochodu przeprowadzkowego – czynność ta jest niezwykle istotna gdy wybierzemy formę rozliczania się z firmą przeprowadzkową w oparciu o stawkę godzinową (im dużej trwa przeprowadzka tym więcej za nią płacimy). Najlepszą metodą na zapewnienie najdogodniejszego podjazdu dla samochodu przeprowadzkowego jest wcześniejsze zastawienie miejsca parkingowego własnym samochodem osobowym. Jeśli jednak nie jesteśmy w posiadaniu samochodu warto nie rezygnować z tej opcji i np. poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego sąsiada,
  • przygotowanie mebli do przeprowadzki – jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów przeprowadzki, warto również rozważyć możliwość samodzielnego zabezpieczenia mebli. Mimo, iż sam proces zabezpieczania mebli może nam się wydawać bardzo skomplikowany, tak naprawdę polega on tylko i wyłącznie na odpowiednim obłożeniu transportowanego mebla matami przeprowadzkowymi lub kartonami a następie starannym owinięciu folią stretch.

SPRZEDAŻ NIEUŻYWANYCH PRZEDMIOTÓW PRZED PRZEPROWADZKĄ

Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas przeprowadzki jest również sprzedaż nieużywanych przedmiotów. To rozwiązanie jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze zmniejsza liczbę rzeczy stanowiących obiekt naszej przeprowadzki (czyli również jej cenę). Po drugie powoduje dodatkowy zastrzyk gotówki (a pieniądze przed przeprowadzką z pewnością się przydadzą).

Oto lista przedmiotów, których pozbycie się powinniśmy rozważyć w pierwszej kolejności:

  • płyty CD – jak wiadomo nasze preferencje muzyczne ulegają bardzo szybkim zmianom, bardzo często okazuje się, że kapela którą kiedyś uznawaliśmy za kultową, dziś nie budzi w nas żadnych emocji.
  • ubrania – nasze ubrania bardzo często wychodzą z mody, lub po prostu przestają się nam podobać, a przeprowadzka jest idealnym momentem by je wszystkie wyjąć i posegregować, na te w których będziemy chodzić oraz na te które nie są nam już potrzebne,
  • sprzęt do ćwiczeń – bardzo często w okresie wiosennym ogarnia nas zapał do uprawiania sportu, w wyniku którego zakupujemy cały szereg sprzętów do ćwiczeń (hantle, sztangi, atlasy, rowerki treningowe, wioślarze), jednak zapał ten również szybko przemija (okazuje się, że nie mamy wystarczającej ilości czasu, lub po prostu nie możemy się zmotywować do treningów w domu) a sprzęt pozostaje. Warto zwróć uwagę na fakt, iż urządzania tego typu z uwagi na swój ciężar i wymiary bardzo często mogą być zmorą podczas przeprowadzki. Więc jeśli nie używaliśmy ich od lat z pewnością powinniśmy je sprzedać,
  • meble pod wymiar – jest to typ umeblowania, które zostało idealnie dopasowane do naszego starego mieszkania. Bardzo często za tego typu meble musieliśmy zapłacić dużo pieniędzy (są one robione na indywidualne zamówienie) więc ciężko nam się z nimi rozstać. Warto jednak to zrobić ponieważ meble tego typu bardzo trudno się nosi oraz rozmontowuje, a w dodatku nie ma żadnej pewności, że będą pasowały do naszego nowego miejsca zamieszkania.